Jakie drewno na taras wybrać?

Drewniane tarasy bez wątpienia mają swój urok. Szczególnie cieszą osoby, które lubią naturę i tradycyjny wystrój. Dodają naszemu ogrodowi ciepłego, domowego klimatu i wprawiają w miły nastrój. Aby jednak jeszcze przyjemniej się z nich korzystało, warto przemyśleć dokładnie wybór drewna, jakie wykorzystamy. Które gatunki będą więc najlepsze? Podpowiem Ci! Zachęcam gorąco do przeczytania poniższego artykułu.

Taras z drewna – wady i zalety

Podstawową zaletą drewnianego tarasu jest bez wątpienia jego wygląd. Dodatkowo warto pamiętać, że drewno nie nagrzewa się tak szybko, jak inne materiały, dzięki czemu śmiało możemy chodzić po nim boso w lecie, bez obawy, że sparzymy się w stopę. Niewątpliwą przewagą drewna jest również fakt, że możemy je układać na różne sposoby, i to zarówno małe, jak i duże elementy. W dodatku amortyzuje ono wstrząsy, dzięki czemu nasze pociechy będą mogły bezpiecznie się bawić!

Przeciwnicy drewnianych tarasów podkreślają jednak, że drewno jest dużo trudniejsze w utrzymaniu, niż pozostałe materiały. Dodatkowo wymaga regularnej impregnacji i ciemnieje pod wpływem słońca.

Rodzaje drewna

Jeśli jednak zdecydowałeś się na wybudowanie drewnianego tarasu, musisz dobrze zastanowić się nad gatunkiem użytego materiału. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tu drewno twarde, odporne na ścieranie oraz inne mechaniczne uszkodzenia (np. zarysowania). Warto rozważyć użycia do tego celu sosny, świerku, dębu lub drzew egzotycznych. Z całą pewnością natomiast lepiej unikać buku, olchy oraz drewna samba. Gatunki te nie są odporne na wilgoć i łatwo się odkształcają pod jej wpływem.

Mocowanie desek

Aby dobrze umocować deski, z których zbudujesz swój taras, powinieneś postąpić zgodnie z jednym z dwóch możliwych sposobów. Możesz je przykręcić przy pomocy wtrętów. Powinny one być wykonane ze stali nierdzewnej i być grubsze niż długość deski. Możesz również nanieść na fragmenty legarów warstwę kleju (przy pomocy pistoletu). Ten sposób poleca się w szczególności w przypadku tarasów znajdujących się od północy, wschodu i zachodu.