Formalności związane ze stawianiem ogrodzenia

Stawianie ogrodzenia ma na celu przede wszystkim odgraniczenie naszej działki od pozostałych terenów. Dodatkowo również chroni nasz teren zarówno przed osobami obcymi, które mogłyby na niego wejść, jak i – zazwyczaj przede wszystkim – przed zwierzętami. Niejednokrotnie ogrodzenia pełnią również funkcje ozdobne. Stwarzają przyjemny klimat, a także pomagają nam chronić naszą prywatność. Jednak warto pamiętać, że nasze ogrodzenie musi spełniać pewne wymogi. Jakie? Odpowiedź poznasz po przeczytaniu tego artykułu.

Czy budowa ogrodzenia wymaga zezwolenia?

W pewnych sytuacjach nie ma potrzeby uzyskiwania zgody na takie działanie. Przykładem może być budowa ogrodzenia, którego wysokość nie przekracza 2,2 m. Istnieją jednak pewne wyjątki związane z elementami znajdującymi się od strony drogi bądź też innych miejsc publicznych. W takich sytuacjach konieczne jest złożenie zawiadomienia do odpowiednich organów administracji.

Przyczyny odrzucenia ogłoszenia

Istnieją pewne potencjalne przyczyny odrzucenia zgłoszenia budowy ogrodzenia. Może się tak stać zwłaszcza wtedy, gdy narusza ono ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bądź też przepisów techniczno-budowlanych. Jeśli tak się stanie, konieczne będzie wprowadzenie zmian w projekcie i ponowne złożenie zawiadomienia.

Odrzucenie zgłoszenia może również nastąpić w przypadku, gdy realizacja naszego projektu wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz ich mienia. Przykładem mogą tu być sytuacje, w których ogrodzenie ogranicza widoczność na drodze.

Ogrodzenia między działkami

Jeśli wysokość naszego ogrodzenia nie przekracza 2,2 m, to mamy pełną swobodę wyboru. Jedynymi osobami, z którymi warto się liczyć w tej kwestii, są nasi sąsiedzi. Dlatego też najlepiej, gdy ogrodzenie stanowi wspólną inwestycję. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych konfliktów, spowodowanych np. faktem, że podmurówka będzie znajdowała się częściowo na ich działce.

Środki ostrożności

Jeśli ogrodzenie zawiera ostre elementy, należy je zainstalować co najmniej na wysokości 1,8 m, tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi i zwierząt.