Jak odnowić kostkę brukową?

Jeśli Twoja kostka brukowa ma już swoje lata, być może czujesz potrzebę wykonania renowacji. Chcąc zachować jej estetyczny wygląd, wystarczy wykonywać podstawowe zabiegi. Jednak jeśli one nie pomagają, to fakt ten może wskazywać na inną przyczynę. Co zrobić w takiej sytuacji?

Czyszczenie

Metody czyszczenia i odnawiania kostki brukowej są zależne od rodzaju zabrudzeń, z jakimi mamy do czynienia. Jeśli są to tłuste plamy, to warto – w miarę możliwości – usunąć je natychmiast. W przeciwnym wypadku wnikną w pory kostki. Najskuteczniejszym sposobem, aby to zrobić, jest wykorzystanie silnego strumienia ciepłej wody z dodatkiem detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Skuteczne jest również posypanie plamy piaskiem – wówczas zabrudzenie wniknie właśnie w niego, zamiast w kostkę. Po kilkunastu minutach piasek należy zmieść, a nawierzchnię wyczyścić wymienionym wcześniej sposobem.

Zapadnięta nawierzchnia

Jeśli Twoja kostka brukowa się zapadła, to z całą pewnością jest to efekt nieodpowiednio wykonanej podbudowy! W efekcie tego dochodzi do wypłukiwania warstwy nośnej oraz jej destabilizacji. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w geowłókninę. Zapobiega ona przemieszczaniu się poszczególnych warstw podbudowy.

Jeśli kostka została wyłożona na gruncie o niskiej przepuszczalności, konieczne będzie jej zerwanie i ponowne wykonanie podbudowy. W tym celu na samym dole należy wyłożyć 10-centymetrową warstwę zagęszczonego piasku i okryć ją geowłókniną. Następnie należy wykonać podbudowę o grubości 8-40 cm w zależności od przewidywanego obciążenia nawierzchni, grubości kostki oraz przeznaczenia terenu (podjazdy dla samochodów będą musiały być bardziej wytrzymałe.

Na podbudowę najlepiej wykorzystać żwir, grys, żużel, tłuszczeń lub mieszaninę piasku i żwiru. Układamy materiał 10-centymetrowymi warstwami i zagęszczamy go mechanicznie, a następnie wyrównujemy przy użyciu specjalnych mat.

Uwaga! Podkład po zagęszczeniu obniży się, dlatego poziom podsypki powinien być odpowiednio wyższy.